Do sejmu trafił poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który przewiduje wyczekiwane przez branżę zmiany w zakresie formy zawierania umów leasingu. Zgodnie z projektem, dla swej ważności umowy będą wymagać zachowania formy dokumentowej, a nie jak dotychczas formy pisemnej pod rygorem nieważności. Projekt ustawy ma na celu uproszczenie procedur prawnych oraz ograniczenie zbędnej biurokracji, co z pewnością poprawi warunki działania przedsiębiorców oraz usprawni procesy związane z zawieraniem umów leasingowych. Projektowane zmiany będą korzystne dla wszystkich stron umowy, ponieważ ułatwią komunikację i przyczynią się do szybszego załatwienia spraw.
Odpowiedź na rosnące potrzeby usprawnienia zawierania umów leasingowych
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, leasing jest obok kredytu kluczowym instrumentem finansującym inwestycje polskich przedsiębiorców. Obowiązujące aktualnie przepisy, dotyczące zachowania formy pisemnej umowy pod rygorem nieważności, znacząco wydłużają i utrudniają proces zawierania umów lub wprowadzania do nich zmian.
Zaproponowane zmiany to krok w dobrym kierunku, który przyczyni się do usprawnienia funkcjonowania systemu prawnego oraz poprawy warunków dla przedsiębiorców. Proponowana zmiana z całą pewnością wpłynie na dynamikę i efektywność udzielania finansowania w formie leasingu wszystkim zainteresowanym podmiotom.
Autor: adw. Anna Jamiołkowska, RK Legal